תקנות הבטיחות לעבודה בגובה – הסברים והבהרות

החל מחודש נובמבר 2008, נכנסה לתוקף בישראל, "התקנה לבטיחות בעבודה בגובה – התשנ"ז".
תקנה זו קובעת, על פי חוק, כיצד יש לבצע עבודה בגובה באופן בטיחותי, וכמובן כיצד אין לבצע עבודה בגובה. התקנה חלה על כלל המעסיקים והעובדים בישראל, ומחייבת אותם על פי חוק. חשיבותה הינה עצומה, מעצם העובדה שמדובר בהכרה בחשיבות הנושא עד כדי עיגונו בתקנות רשמיות, אך מעל לכל חשוב שהוראות התקנה ימולאו כלשונן ושכל מעסיק ועובד יכירו אותה.
כדי לסייע בהפצת הידע החשוב הזה, אספנו וליקטנו עבורכם כמה הסברים והבהרות בנושא תקנות עבודה בגובה כמו גם מידע על הדרישות לביצוע עבודה בגובה.

 

מהי עבודה בגובה?

תקנות הבטיחות לעבודה בגובה מגדירות במדויק מתי עבודה כלשהי נחשבת לעבודה בגובה, ומחייבת, כפועל יוצא מכך, לעמוד בכל דרישות הבטיחות המפורטות בתקנה. עובד שעל פי ההגדרה אינו מבצע משימה הנחשבת כעבודה בגובה, אינו מחויב לדרישות התקנה.
הגדרת עבודה בגובה: (ציטוט מתוך התקנה)
״עבודה בגובה״ – כל עבודה, לרבות גישה למקום עבודה, שבשלה עלול עובד ליפול לעומק העולה על 2 מטרים, ולרבות עבודה כאמור:

  • המתבצעת מעל משטח עבודה ללא גידור או מעקה תקני.
  • המצריכה הטיית גוף האדם ביותר מ- 45 מעלות מעבר לגדר או למעקה של משטח העבודה או מדרכת המעבר, לפי העניין.
  • המתבצעת מתוך בימה מתרוממת ניידת, סל להרמת אדם או פיגום ממוכן.

יש לציין כי מדובר במצב נתון במהלך העבודה – ייתכן כי עובד אינו מבצע "עבודה בגובה" על פי ההגדרה היבשה ברגע מסוים, אך רגע לאחר מכן ימצא עצמו עושה פעולה אשר תחשב על פי ההגדרה כמי שמבצע "עבודה בגובה".

אנו מאמינים כי על מנת לשמר את חשיבות הבטיחות בעבודה, כל מקרה בו יש ספק, יצדיק שימוש בכל אמצעי המיגון והבטיחות המחמירים יותר – וזאת על מנת להבטיח שלא חסכנו בבטיחות ולא העמדנו עובד שלנו בסיכון.

 

דרישות החוק לביצוע עבודה בגובה

התקנה לבטיחות בעבודה בגובה היא תקנה נרחבת המפרטת דרישות רבות בהתאם לאופי העבודה המתבצעת.

כל מעסיק או עובד הרוצה לבצע עבודה בגובה חייב לעמוד בדרישות אלו, ועל כן חייב על פי החוק:

  • לעבור הדרכה בתחום העבודה בגובה – בידי "מדריך עבודה בגובה" מוסמך ולקבל אישור לעבודה בגובה.
  • חובה להשתמש בציוד אבטחה לפי הנלמד במהלך ההדרכה.
  • חובה לקיים את כל דרישות התקנה המפורטות לפי הנלמד במהלך ההדרכה.

 

אילו צעדים מומלץ לנקוט כדי לעמוד בתקנות הבטיחות לעבודה בגובה?

על מנת לעמוד בתנאי תקנות הבטיחות בעבודה עבודה בגובה חייבת להיות מבוצעת על ידי מי שעברו הסמכה מתאימה ולצייד אותם בכל אמצעי הבטיחות הנדרשים – כך שיוכלו ליישם את מה שלמדו ולבצע את משימתם ללא נטילת סיכונים מיותרים. אין כל ספק כי על מנת להבטיח את קיומן של תקנות הבטיחות בעבודה, הדרכת עובדים הינה חלק חיוני ביותר בשגרה של כל מקום עבודה, בייחוד בכאלו בהם העובדים נמצאים בסביבה העלולה להוות סכנה אם אינם מצויידים באמצעי הבטיחות הנדרשים ובידע והמצוידים לעשות בהם שימוש מיטבי.

היכן מומלץ לקבל הכשרה לבטיחות בעבודה של עובדים?

בשנת 1987 הוקמה חברת מערכות בטיחות ומאז ועד היום היא פועלת להגברת המודעות הכללית לבטיחות בעבודה, עם דגש על עבודות בגובה. אנו עוסקים במתן הכשרות לעובדים המיועדים לבצע משימות בגובה, משווקים ציוד בטיחות ומתמחים בציוד ובמתן ייעוץ אשר ידאגו לכך שהתשתית במקום עבודתכם תתאים לסטנדרטים המקפידים ביותר של בטיחות בעבודות בגובה.

לאור הצורך ההולך ועולה ובשל ההכרה בחשיבותה של הכשרה מקצועית ייעודית בתחום, הוקם בשנת 2000 בית הספר שלנו להכשרת עובדים בתחום עבודות בגובה ואף קיבל הכרה ממשרד העבודה.

 

אנו מקיימים קורסים ייחודיים ומקצועיים רבים במסגרת המאמץ שלנו להעלות את רמת הבטיחות של אלו העוסקים בעבודות בגובה. השאיפה שלנו היא להגיע לאפס נפגעים ולוודא שכל עובד גובה יחזור בסוף כל יום עבודה לביתו בשלום.

בזכות קיומן של תקנות הבטיחות, אשר מחייבות עסקים לדאוג לבטיחות עובדיהם, עסקים רבים מכירים בחשיבות העבודה בתנאי בטיחות מיטביים ויותר מקומות עבודה משקיעים כיום הן בציוד מתקדם ועדכני והן בהכשרות באופן שוטף של העובדים – כל זאת מתוך הכרה והבנה שהעובד הינו נכס וככל שהוא יעבוד בבטיחות גבוהה יותר וירגיש שהוא ערך בעיני המעסיק, כך הוא יהיה מחוייב יותר למקום עבודתו וייתן את מירב היכולת והמאמץ בביצוע המשימות המוטלות עליו.

 

פנו אלינו

רוצים לדעת עוד על הקורסים הקיימים כיום וכיצד אתם יכולים לשלב בהם את עובדי החברה שלכם – כדי לעמוד בתקנות הבטיחות המחויבות על פי חוק ועל מנת לשמור על חיי העובדים שלכם? חברת מערכות בטיחות היא המקום הנכון לפנות אליו. לסקירה על הדרכות וקורסים שונים של החברה, לחצו כאן  לפרטים נוספים, או התקשרו אלינו בטלפון שמספרו –  03-9383000.

לפתרונות ומוצרים באיכות גבוהה ובמחיר אטרקטיבי

חייגו: 03-9383000 או השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם בהקדם