קורס עבודה בגובה – הדרכה לעובדים בגובה

השתלמות במגוון תחומים של עבודה בגובה – מיועדת לכלל העובדים בגובה.

כניסת תקנת העבודה בגובה לתוקף, היוותה אבן דרך משמעותית בשינוי תרבות הבטיחות בתחום העבודה בגובה במדינת ישראל.

תקנה זו נוגעת לכלל בעלי התפקידים בארגון, החל מהעובד עצמו – הנושא בראש ובראשונה באחריות אישית, עד למנהל המפעל, דרך כל בעלי התפקידים בדרך.

 

קורס עבודה בגובה – רשימת התוכניות הנלמדות :

1. מבוא

2. סולמות

3. גגות

4. במות הרמה

5. סלי הרמה

6. קונסטרוקציה

7. פיגומים

8.חלל מוקף

להלן מפורטות התוכניות להכשרת עובדים בגובה, ע"פ דרישות משרד התמ"ת.

 

קורס עבודה בגובה למגוון סוגי עבודות

בעלי ניסיון בתחום עבודות בגובה, שהינם בוגרי קורס הדרכה בגובה, וסיימו בהצלחה את תקופת הלימוד ובחינות ההסמכה, יכולים להיחשף לעבודות בגובה בתחומים וענפים שונים במשק, כאשר קורס העבודה בגובה מספק להם כלים והנחיות בכל תחומי העבודה בגובה. להלן מספר דוגמאות להן נדרש לעבור את קורס העבודה בגובה:

  • פיגומים– עבודות על גבי פיגומים, נדרשות בעיקר  לצורכי בנייה ושיפוץ של בניינים ויכולות להתבצע בגובה רב במיוחד. לכן, מדובר בעבודה בעלת רמת סיכון גבוהה, המחויבת באמצעי בטיחות שונים, כגון, חיבור נכון של הפיגומים עצמם, חיבור של העובד לפיגומים, ועוד.
  • עבודות חשמל– לעיתים קרובות, עבודות חשמל מבוצעות בגובה על גבי בניינים,  עמודי חשמל ולאורך קווי מתח. עבודות אלו  מבוצעות לרוב באמצעות סולם או  במת הרמה  ויכולות גם הן להתבצע בגובה רב.
  • איטום ובידוד– גם עבודות איטום ובידוד של מבנים מבוצעות לא אחת בגובה רב, על גגות של בניינים או על הקירות שלהם, וכן בחללים חיצוניים ופנימיים של בתים. עבודות אלו מבוצעות בשיטות שונות, בהתאם להיקף ווסיבוכיות העבודה, למשל על גבי פיגומים, סולמות, סלי הרמה וסנפלינג.
  • ניקוי מבנים– ניקוי של מבנים, חיפויי קירות, חלונות וכדומה, מבוצעים לרוב בגובה ונעשים באמצעות מעלית ייעודית או בעזרת ציוד סנפלינג. ככאלו, מדובר בעבודות גובה עם רמה גבוהה של סיכון הדורשות לנקוט בכל אמצעי הזהירות הקבועים בחוק.
  • תליית שלטים– תלייה של שלטים הינה עבודה מורכבת בעלת רמת סיכון גבוהה היכולה להתבצע מעל חניות, על חזית של מבנה, שלטי חוצות או שלטים בחלק עליון של מבנים.
  • עבודות נוספות– ישנן עוד מגוון עבודות המבוצעות בגובה, לרבות צביעה של בניינים, התקנת מזגנים, התקנת גופי תאורה והגברה על במות, ועוד.

שיטות שונות של עבודה בגובה

כאמור, בקורס עבודה בגובה, נלמדים כללי התנהלות ותקנות לעבודה בשיטות שונות של עבודות בגבהים:

  • סולמות– שיטה נפוצה לעבודה בגובה, במרחבים פתוחים וסגורים, שלמרות היותה מוכרת – אין זה אומר שאינה מסוכנת. קיימים סוגים שונים של סולמות, כאשר לכל סוג של סולם ישנן תקנות בטיחות משלו, בין אם מדובר בסולם נייד, מקובע, נפתח וכדומה.
  • סנפלינג– תחום שהחל כפעילות ספורטיבית בטיפוס על הרים למשל, ועבר, בעשורים האחרונים, לשמש גם בעבודות מקצועיות בגובה. למשל, עבור ניקיון וצביעת מבנים, הרחקת יונים, עבודות איטום ועוד. עבודות אלו נדרשות בציוד בטיחות מיוחד, לרבות רתמות, עוגנים וקסדה. עבודה זו נדרשת בקורס ייעודי מיוחד, והיא כרוכה באמצעי בטיחות ייעודיים לה.
  • תרנים– עבודות טיפוס על תרנים, למשל, עבור טיפוס על גבי אנטנות ועמודי חשמל. עבודה זו נדרשת בקורס ייעודי מיוחד והיא כרוכה באמצעי בטיחות ייעודיים לה.
  • מנופים– עבודות בגובה לעיתים קרובות מבוצעות בעזרת מנופים, במות או סלי הרמה. הן יכולות לשמש למשל לשיפוץ מבנים, עבודות חשמל, או לצורכי כיבוי של שרפות.

סכנות של עבודה בגובה

יש לדעת, כי על פי חוק, עבודה בגובה הינה כל עבודה המבוצעת בגובה של שני מטר ומעלה או עבודות שמבצעים אותן מעל חלל פתוח בעומק של לפחות שני מטרים. מגובה זה, החוק מחייב לעשות קורס בטיחות עבודה בגובה, על ידי גורם שעבר קורס הדרכה לעבודה בגובה. הסיבה לדרישה זו נובעת מסכנת נפילה הקיימת בעבודות אלו, העלולה לגרום לנזק משמעותי לעובד, לרבות נכות ואף מוות.

חשוב לדעת, כי בעשורים האחרונים, תקנות העבודה בגובה הוחמרו, מכיוון שהתגלה כי מרבית תאונות העבודה הקשות, מקורן בעבודה בגובה. בנוסף, עבודה בגובה מהווה סכנה למי שנמצא באזור, בשל נפילה של חומרים או ציוד. ההחמרה ניכרת בתקנות החדשות שנכנסו לתוקף בשנת 2008, ואשר כל גורם מוסמך להעברת קורס עבודות גובה פועל לפיהן. תקנות אלו מגדירות בין היתר, מהם אזורי הסכנה בעבודה בגובה ובאילו אמצעים יש לנקוט בהם. כמו כן, התקנות מגדירות אמצעי הגנה נדרשים לסוגים שונים של עבודה בגובה, כמו סולמות, במות הרמה ופיגומים, והן גם מציינות מי הם הגורמים האחראים על ביצוע תקני של עבודות בגובה.

 

קורס עבודה בגובה

הרשמה להשתלמויות עבודה בגבוה

להרשמה להשתלמויות עבודה בגבוה ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא, וכן לקבלת

הטבות ומחירים מיוחדים – צרו קשר עם חברת מערכות בטיחות בטלפון 03-9383000 או במייל info@height.co.il .

לפתרונות ומוצרים באיכות גבוהה ובמחיר אטרקטיבי

חייגו: 03-9383000 או השאירו פרטים ונציגנו יחזור אליכם בהקדם